İKLİM-AFETLER VE KUMID FAALİYETLERİ, 2023-2020 


2023 

12 Mart 2023 :KRT TV KENT ve YAŞAM Programı - Canlı Yayın:  KUMID Başkanı Saadet GÜNER ve Proje Ortağımız İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAU-AFAM) Koordinatörü Serhat YILMAZ  ve değerli hocalarımızla birlikte KRT TV’de sayın Mimar  Osman GÜDÜ’nün hazırlayıp sunduğu “KENT VE YAŞAM “ Programının canlı yayınına katıldık. Programda Proje yayınımız “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Kılavuzu 2020” geniş bir şekilde tanıtıldı.  
Yayının Youtube Linki:   
(Konu: TARİHİ  KÜLTÜREL MİRAS’TA VE MÜZELERDE AFET RİSKİNİN AZALTILMASI  12.03.2023, Pazar 

      

12 Mart 2023: Milliyet Gazetesi Yazı : Milliyet Gazetesinde KUMID tarafından kaleme alınan yazının bir bölümü Başkan Saadet GÜNER imzası ile yayınlanmıştır.
Milliyet 12 Mart 2023 / Kültür Sanat Haberleri – Seray Şahinler, “Dağılan moloz değil tarih” LİNK:
09 Şubat 2023 : T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Açıklaması : T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın “Depremden Etkilenen İllerimizde Bulunan Müzelerimiz ve Dünya Miras Alanlarımıza İlişkin Türkçe Açıklaması” yayınlandı. Herşeyden önce; depremde hayatını kaybeden bakanlık personeli için başsağlığı,  yaralanan personeli için acil şifalar dileriz.
Bu ilk açıklamada kültür varlıklarımızda geri dönülmez tahribatın olmadiğinı öğrenmek sevindirici haberdi. Açıklama KUMID tarafından hemen Türkçe’den İngilizceye tercüme edildi ve sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. 
 
. Türkçe             İngilizce 
 


06 Şubat 2023 Saat 04.17:
  Büyük ve yıkıcı Deprem:     Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi merkezli Türkiye’de 11 ili (*) ve Suriye’nin kuzeyini etkileyen büyük deprem… Hayatını kaybeden , yaralanan insanlarımız , yıkılan binalarımız, sosyal, kültürel ve ekonomik kayıplarımız, büyük oranda tahrip olan tarihi kentlerimiz var. Hatay gibi …… Acımız ve kayıplarımız çok büyük
(*)  Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ
2022

 
AFET YÖNETİMİ: KÜLTÜREL ANITLAR VE MİRAS” ULUSLARARASI KONFERANS, Karaci, Pakistan, 29 Ekim 2022
29 Ekim 2022 :
 KUMID, Pakistan’daki yıkıcı sel felaketinden sonra (Ağustos 2022) Karachi’de  çevrimiçi düzenlenen uluslararası “AFET YÖNETİMİ: KÜLTÜREL ANITLAR VE MİRAS”   başlıklı ve Sindh Mirasının Korunması için Bağış Fonu (EFT) (*)   tarafından düzenlenen uluslararası konferansa (28-29 Ekim 2022, Karaçi, Pakistan) 29 Ekim 2022 tarihinde  bildiri sundu.
 
Türkiye’den bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak davet edilen KUMID’in  üyeleri Sayın Saadet GÜNER ve Sayın Doç. Dr. Mahmut AYDIN sunumlarının ilk bölümünde afet ve risk yönetimi konulu projelerinden, faaliyetlerinden örnekler verdiler. Ardından afetlerde çoklu ortaklarla diyalog ve dayanışma içinde çalışmanın önemini vurguladılar.
 
 (*) Disaster Management: Cultural Monuments and Heritage By Endowment Fund Trust (EFT) for Preservation of Heritage of Sindh   28-29 October 2022, Karachi ,  Pakistan
 
   
 
İKLİM.KÜLTÜR.BARIŞ (Climate.Culture.Peace-CCP)” Uuslararası Sanal Konferansı, 22-24 Ocak 2022,  ICCROM FAR -British Council
1.12.2021 . ICCROM'u amiral gemisi programı ICCROM & İlk Yardım ve Dayanıklılık Programı (First Aid and Resilience-FAR )  24-28 Ocak 2022'de İklim.Kültür.Barış (Climate.Culture.Peace-CCP)” konulu uluslararası sanal konferansın düzenleneceğini duyurdu. Konferans, British Council'ın Kültür Merkezi Koruma Fonu (CPF), Dijital, Kültür, Medya ve Spor Dairesi (DCMS) desteği ile ICCROM tarafından ortaklaşa düzenleniyor.


 
17.02.2022: CCP-ICCROM: KUMID vaka çalışması "EVET, Arkeolojik Miras ve Orman Yangınları-Kelenderis ile ilgili Türkiye'den paylaşacağımız bir hikayemiz var" başlıklı  özet başvurusu . CCP Bilim Komitesi  tarafından kabul edildi.  

Ayrıntılı Vak’a çalışması  Doç.Dr. Mahmut AYDIN , KUMID Üyesi ve Kelenderis Antik Kenti Arkeolojik Kazısı Başkanı ve KUMID Başkanı Saadet GUNER tarafından ,  Kelenderis'ten Mustafa ÜLKER, Arkeolog,  ve KUMID'den Deniz SERBEST'in, Arkeolog  katkılarıyla hazırlandı. Yakında CCP’'nin web sayfasında yayınlanacaktır.

18.02.2022: CCP-ICCROM : Saadet GÜNER ve Doç. Prof. Dr. Mahmut AYDIN, 28 Ocak 2022 tarihinde “Kültür, Miras ve İklimde Ön Planda” oturumu için “Kriz Zamanlarında Birden Fazla Aktörle Nasıl Çalışılır” konulu 5 dakikalık konuşmaya davet edildi.  / 10.00 -10.30 CET Roma saati

28.02.2022: KUMID'in 5 dakikalık konuşması Saadet GÜNER tarafından başarıyla gerçekleştirildi.  PDF ve Video
(32:36-40: 34 Dakika arası KUMID Sunumu )

Asso.Prof.Dr. Mahmut AYDIN maalesef aynı gün çok yakın akrabası vefat ettiği için sunuma katılamadı

KUMID ve Kelenderis için Climate.Culture.Peace'in bir parçası olmak inanılmaz bir fırsat ve onurdu.

                  


01.04.2022 CCP- ICCROM Yayın: Climate.Culture.Peace – 2022 Öne Çıkanlar, Konferans Raporu ve Özetler Kitabı şimdi hazır! Onlar konuyla ilgili zengin kaynakların toplandığı bir hazinedir. . 

Konferansın önemli noktalarını buradan izleyin
Konferans Raporunu buradan indirin.
Rakamlarla Konferansı buradan okuyun
Konferansın tüm  videolarını buradan izleyin: Link 1:  Link: 2: 
Konferansa sunulan özetlere buradan ulaşın (PDF) . 

KUMID üyeleri Saadet Güner ve Doç. Prof. Dr. Mahmut Aydın bu önemli etkinlikte seçkin katılımcıların sunumları arasında yer almaktan büyük onur duymaktadırlar.
2021 
29.07.2021-01.08.2021: Örnek Vak’a : Türkiye Akdeniz bölgesinde büyük, ölümcül yangınlar ve Kelenderis Arkeolojik Kazı Alanında Önleyici Koruma , Afete Hazırlık Önlemleri ve Tahliye Süreci (Aydıncık-Mersin)  
NOT: Bu örnek vak’a Kelenderis  Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Mahmut AYDIN’ın izni ile yayınlanmaktadır.  Sayın Aydın AYDIN , Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi, KUMID Üyesi ve KUMID’in  “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Projesi”nin  Akademisyen Ortağıdır. Tüm yayın hakları Doç. Dr. Mahmut AYDIN’a aittir. Kaynak gösterilmeden ve izin alınmadan yayınlananamaz.
 
BELGELEME: Fotoğrafar-Videolar:  Kazı Başkanı Doç. Dr. Mahmut AYDIN ve Kelenderis’te Misafir Akademisyen Doç. Dr. Sultan Karaoğlu (Kocaeli Üniversitesi)
 YAYINA HAZIRLAYAN: Deniz SERBEST Arkeolog, KUMID Gönüllü Çalışanı:
   
 
 Doç. Dr. Mahmut AYDIN bu örnek vak’anın “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Projesi” ve Çıktısı “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Kılavuzu 2020”na katkı yapacağı düşüncesiyle KUMID web sayfasında  yayınlanmasına izin vermiştir. (26.08.2021).  Sayın üyemize çok teşekkür ederiz. 
 
Adı geçen Proje ve çıktısı hakkında daha fazla bilgi için lütfen linki tıklayınız.

15-30 Haziran 2021: Arkeolojik kazı başlangıcından önce olası yangın tehlikesine karşı çevre ve kuru ot temizliği yapıldı.

      
 
1.
29.07.2021-06:00  T
ürkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde başlayan büyük ve ölümcül orman yangınlarının  Kelenderis'in bulunduğu Mersin ili Aydıncık ilçesine ulaştığı saat 06:00’da görüldü.

2.
29.07.2021: 06:00 - 07:00 
Kazı başkanı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının, Kelenderis Kazısının uzman personeliyle ve Prof. Dr. Yaşar Selçuk ŞENER gibi (Ankara HBÜ, KUMID üyesi)  diğer uzman akademisyenlerle  beyin fırtınası yaptı, önlemler ortaklaşa kararlaştırıldı. Planlanan önlemler  kazı başkanının gözetiminde  KELENDERİS personelinin işbirliği ile uygulandı.

3.
29.07.2021: 07:00 - 09:00  
Dünyada nadir örneklerden olan Kelenderis Liman Mozaiği (13X3m ölçülerinde) yangına karşı en riskli eser olarak belirlendi çünkü mozaiği ahşap bir çatı koruyordu ve etrafında ağaçlar mevcuttu.

Mozaiklerin yangın ve yangın etkilerinden korunması, önleyici konservasyonu için
  • Liman Mozaiğine en kısa yoldan ulaşmak için alanın etrafındaki güvenlik çitleri kesilerek yol açıldı. (Video için tıklayınız.  KUMID Youtube
  • Mozaiklerin üzerine Geotekstil serildi.(Video için tıklaınız KUMID Youtube ) 
  • Kazı alanından taşınan elenmiş toprak jeotekstil üzerine 30 cm kalınlığında olacak şekilde serildi. (Video için tıklayınız.  KUMID Youtube
   

Sonuç:
  • Orman yangınlarının duman ve aşırı ısısında bulunan zehirli gazlar, minik parçalar, partiküller vb. mozaiklerin bütünlüğünü, desenlerini ve renklerini bozması önlenmiştir.
  •  Rüzgar, alev vb. ile taşınabilen tohumların mozaiklerin arasına girip bitkiye dönüşerek mozaiklerin bütünlüğünü, desenlerini ve renklerini bozması engellenmiştir. 
  • Böylece mozaik geçici koruma altına alındı.
 Afet risk hazırlıklarını bilen kazı başkanı ve koordine ettiği kazı ekibi, tüm bu hazırlıkları toplamda yaklaşık 2 saatte gerçekleştirdi.

SON BAKIŞ:  Arazi görevi tamamlandı. Ama oradan nasıl ayrılacaklar?


4.
29.07.2021: 09:00 – 10:00
Kelenderis çevresinde çıkan orman yangınlarının yoğun dumanı ve ısısı zaten insan sağlığını özellikle nefes almayı etkileyecek kadar tehlikeli hale gelmişti. Kazı başkanı Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB) ,  bölgedeki müze müdürleri, ve diğer resmi kurumlarla görüşmelerin ardından kazı başkanı kazı alanının boşaltılması talimatını verdi.
 
  • Bu kez kazı evinde ve konaklama evinde tahliye hazırlıkları başladı. Arşiv belgeleri, önemli belgeler, ekipmanlar, bilgisayarlar, temel kişisel eşyalar..vb. toplandı. Araçlara yüklendi.
  •  Temel koruyucu koruma önlemleri alındı. Örneğin mutfakta yemek pişirmek için kullanılan propan silindirleri güvenli bir noktaya tahliye edildi.
     

 Afet risk hazırlıklarını bilen kazı başkanı ve koordine ettiği kazı ekibi, tüm bu hazırlıkları toplamda yaklaşık 1 saatte gerçekleştirdi.
 
5.
29.07.2021: 10:00  
Dayanışma ve Uzuncaburç (DIOCAESAREA) Kazısına Tahliye:  Orman yangını yolu kapladı. Konuk akademisyenin gönüllü desteği sayesinde Doç. A. Sultan KARAOĞLU (Kocaeli Üniversitesi) karavanı ve kazı başkanının kişisel arabasıyla 18 kişilik kazı ekibi, Kelenderis'ten güvenli bölgeye doğru ayrıldı.
 
Yangının arasından çok zor ve tehlikeli bir yolculuk başladı. Kelenderis ekibi iki saat sonra Uzuncaburç (DIOCAESAREA) kazı alanına ulaştı ve orada 2 gün konakladılar (Silifke, Mersin).

 Video 1  için  tıklayınız. KUMID Youtube )  (Video 2 için tıklayınız. KUMID Youtube
          

6.
30.07.2021 14:00 Uluslararası Müzecilik Sanal Konferansının (IVCOM 2021)  KUMID’in ev sahipliği yaptığı “AFETLERE DAYANIKLI MÜZELER başlıklı son oturumuna bu faaliyetler özetlenerek sunuldu. Bilgi için linke tıklayınız.   

     

7.
31.07.2021:10:00 
 TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı ve Şeflerinin bölgeye yaptıkları acil ve yerinde ziyaretlerde  ve bölgedeki kazı başkanları ile yaptıkları toplantılarda bölge riskli olarak değerlendirildi.Bu nedenle dağlık ve ormanlık alanda bulunmasından dolayı Uzuncaburç, misafirleri Kelenderis ekibi ve Olba ekibinin risk altında oldukları ön görüldü ve oradan nakilleri gerçekleştirildi. Kelenderis kazı ekibi, arkeolojik kent Solipompeipolis'e (Mezitli; Mersin) yeniden tahliye edildi ve orada iki gün konakladılar. 

8.
02.08.2021 10:00 :
  

Orman yangının  kontrol altına alınıp alınmadığını 01.08.2021 tarihinde Aydıncık ilçesine giderek kontrol eden Kazı Başkanı Doç.Dr. Mahmut AYDIN tehlikenin ortadan kalktığını Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne rapor etti. Adı geçen genel müdürlük tahliye edilen tüm  kazı ekiplerinin çalışma alanlarına geri dönmesine izin verdi.
 
Kelenderis Kazı Ekibi 02.08.2021 tarihinde kazı alanına geri döndü.

9.
4-10 Aralık 2021:
 Avrupa Koruma-Restorasyon 2021-E.C.C.C.O Günleri
ni Türkçe ve İngilizce afişle kutladık.
                                      
Türkçe Poster                             İngilizce  Poster

Bu zorlu süreçte katkı sağlayan, yol gösteren ve destek olan kurumlarımıza (T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzelerimiz..etc.)  yöneticilerimize, bölgedeki arkeolojik kazı alanı başkanlarımıza ve ekiplerine , akademisyenlerimize, uzmanlarımıza, KELENDERIS ekibine, sivil toplum kuruluşlarımıza ve gönüllülerimize, teşekkür ederiz.
 
Doç.Dr. Mahmut AYDIN 
KELENDERIS Antik Kenti Kazı Başkanı,   Batman Üniversitesi, KUMID Üyesi 
Aralık 2021
  2020 

Nisan -Ekim 2020: KUMID Web Seminerleri: “CORONAVIRUS (COVID 19) ile mücadele ve “Evde Kal” günlerinde Derneğimizin değerli üyelerinin  ve konuklarımızın gönüllü katılımlarıyla düzenlediği Online Seminerlerinde, önleyici koruma , afetlere hazırlık..vb  konularına da yer verilmiştir. 
Ayrıntılı bilgi ve videolar için linkleri ziyaret edebilirsiniz. (KUMID YouTube) (Türkçe)   (İngilizce)

 
       

30 Ekim2020: Seferihisar, İzmir'de Deprem ve Tsunami :  Ege denizli merkezl İzmir  Seferihisar- Sığacık’tameydana gelen küçük çaplı bir Tsunami 1521–1522 yıllarında Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen Tarihi Sığacık Kalesi ve Kaleiçi Evleri’ninda tahribata neden oldu.  
 
Yaşlı bir kadın tsunami sırasında boğularak öldü. Ölümü bu tür afet nedeniyle kaytlara geçmiş ilk ölüm olarak kabul edildi. Bu gerçek bizlere ülkemizdeki afetler arasında tsunamiyi de değerlendirmemiz gerektiğini açıkça göstermektedir.
 
BELGELEME:
 
  • KUMID üyesi Aytaç Güner ,Tsunami öncesi deniz çekilmesini 3 fotoğraf çekerek belgeledi. Onların KUMID’in çalışmasında kullanılmasına izin verdi.
  •  KUMID Üyesi Mehmet UĞUR, (Arkeolog, Seferihisar Belediyesi)  depremden hemen sonra Sığacık’taki durumu video ve fotoğrafla belgeledi. Onların KUMID’in çalışmasında kullanılmasına izin verdi. Video 1:Video 2:,  Video 3:Video 4:Video 5:,  Video 6:
  Tsunami öncesi suların çekilmesi

         Tsunami sonrası Sığacıkta tahribat 14.11.2020: ICOMOS-ICORP Türkiye Seferihisar'da : Prof. Dr. Zeynep Gül ÜNAL başkanlığındaki ICOMOS-ICORP Türkiye ekibi, deprem ve Tsunami sonrası  tarihi Sığacık Kalesi ve Kaleiçi Evleri'nin tahribatinı incelemek için  Seferihisar'a geldi. Ekip, izleme ziyaretlerine eşlik etmeleri için KUMID üyelerini İzmir'e davet etti. Bilgi ve belge paylaşıldı. Bu davet ve katılım KUMID'in Afetler konusundaki çalışmalarına büyük katkı sağladı.

 Ziyarete katılan KUMID Üyeleri: Saadet GÜNER, Doç. Ali Kazım ÖZ, Mehmet UĞUR, Aytaç GÜNER , Deniz SERBEST(KUMİD Gönüllü Çalışanı)

       


  12 Aralık 2020: IVCoM 2020“Uluslararası Müzecilik Sanal Konferansı 2020 ‘in (IVCOM 2020)  KUMID’in ev sahipliği yaptığı “MUZELERDE AFET RISKLERININ AZALTILMASI “başlıklı ilk oturumuna “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Projesi» ve çıktısı “Müzelerde Afet Riskinin Azaltılması Kılavuzu , 2020 olarak sunuldu.
 Oturum ve konferans hakkında daha fazla bilgi için linke tıklayınız.

          

18 Aralık 2020: SHELTER Projesi. (Horizon 2020-AB) Avrupa Birliği Projesi “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Projesi» ve çıktısı “Müzelerde Afet Riskinin Azaltılması Kılavuzu , 2020  SHELTER Projesi (Horizon 2020-AB ) Sanal Arayış Toplantısına bilgi alışverişi için davet edildi. 
 
Proje, özellikle Sığacık kale surlarının yapısal güvenliğinin artırılması ve imar tekniklerine yönelik bir yol haritasınının çizilmesini hedeflemektedir.  
 
SHELTER için 9 ülkeden 23 ortak, Avrupa'daki çeşitli vaka çalışmaları için mirasın korunması, klimatoloji ve iklim değişikliği ile ilgili çözümleri uygulamak üzere bir araya gelmişlerdir. SHELTER Projesinin ortaklarınden biri Seferihisar, (İzmir)  Belediyesidir.. Daha fazla bilgi işin Proje web sayfasını ziyaret ediniz.
19.12.2020. Avrupa Birliği Projesi-Sanal Kapanış Töreni:  Avrupa Birliği Projesi “Müzelerde Afet Risklerinin Azaltılması Projesi» ve çıktısı “Müzelerde Afet Riskinin Azaltılması Kılavuzu , 2020 “SANAL KAPANIŞ ve TANITIM TOPLANTISI 19 Aralık 2020 Cumartesi Saat 17:30-19:00 (ZOOM) gerçekleştirildi. 
 Video için lütfen tıklayınız. Proje hakkında bilgi  ve Türkçe PDF çıktıya ulaşmak için lütfen linki tıklayınız.

   
 

"Bu Web Sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır" 
"Bu Web Sitesinin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Kültürel Mirasın Dostları Derneği'ne (KUMID) aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır"