"UNESCO - Kültür Mirası Koruma El Kitapları"  -  Türkçe
(Ekim 2015-Mart 2016)


 


KUMID 10. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ve UNESCO KÜLTÜREL MİRAS KORUMA EL KİTABI (Türkçe- İngilizce) ,
11 Mart 2016, İstanbul / TÜRKİYE
 
Kültürel Mirasın Dostları (KUMID ) UNESCO “Kültürel Miras Koruma El Kitabı” nı Türkçe'ye çevirerek, kendi imkânlarıyla yayınlayarak ve dağıtarak, kuruluşunun 10. yıldönümünü kutladı.
 
Faaliyetin Gönüllü Koordinatörü: Doç. Mahmut AYDI; FOCUH Üyesi (Batman Üniversitesi)
Finansal Destek: Aytaç GÜNER, FOCUH Üyesi
 
Yayın çalışması, UNESCO Genel Merkezi Paris / FRANSA ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (UTMK) , Ankara / TURKİYE tarafından logolarının kullanılması izni verilmesi ile taçlandırıldı.
 
Altı Set El Kitabı KUMID, İstanbul / TÜRKİYE, UNESCO Türkiye Ankara Komisyonu, Ankara / TÜRKİYE ve UNESCO Genel Merkezi Paris / FRANSA işbirliği ile Türkçeye çevrilmiştir.
 
KUMID , UNESCO ve UTMK’nın ortak yayını olan elkitapları ;   müzelerde güvenlik, dinî mirasın güvenliğinin sağlanması, müzeler için afet risk yönetimi, koleksiyonların belgelenmesi, yazma eserler ile depodaki koleksiyonların bakımı ve elleçlenmesi gibi altı farklı konuda,  müzelerin ve dinî mirasın yöneticileri, müze uzmanları, güvenlik görevlileri, koleksiyonerler ve ilgili diğer tüm kişi ve kurumlar için temel ilkeleri içermektedir. 
 
Hiç kuşkusuz bu ilkelerin benimsenip uygulanması, koruma ve onarım faaliyetlerinden daha az maliyetlidir ve daha etkilidir. 
 
“UNESCO Kültür Mirasını Koruma El Kitapları“  Tanıtımı ve KUMID’in 10. Yıldönümü Töreni KUMID tarafından 11 Mart 2016 tarihinde saat 14.00-17.00 arasında Deniz Müzesi, Beşiktaş / İstanbul Süleyman Nutki Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirildi.

“UNESCO- Türkiye Millî Komisyonu”ndan , “W.A.T.C.H Çatışmalarda Taşınabilir Taşınamaz Kültürel Mirasın Korunması için Dünya Birliği, Roma / İTALYA”dan birer temsilcinin ve ilgili sektör temsilcilerinin katıldığı Törenin sonunda KUMID üyeleri ve UNESCO KÜLTÜR MİRASINI KORUMA EL KİTAPLARININ Türkçeye Kazandırılmasında emeği geçenler toplu fotoğraf çektirdi.
 
KUMID başkanı Saadet GÜNER, Deniz Müzesi Komutanına El Kitaplarını sunarak kitapların dağıtımını sembolik olarak başlatmış oldu.
 
“UNESCO Kültür Mirasını Koruma El Kitapları”nın farkındalığını arttırmak için KUMID üyelerinin girişimleriyle Türkiyede veya Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile yurt dışındaki etkinliklere katılmaktadır. Türkiye: MARDİN, BATMAN, İZMİR, İSTANBUL (3), KOCAELİ , Heritage İstanbul 2016, 2017, 2018, 2019, Diğer Ülkeler: Avustuya VİYANA , İtalya, NAPOLİ-CAPRİ, Ürdün , AMMAN , Heritage İstanbul 2016, 17,18
 
UNESCO-Kültür Mirasını Koruma El Kitapları:
 1-Müzelerde Güvenlik PDF.                       2- Yazma Eserlerin Bakımı ve Elleçlenmesi PDF,  3- Koleksiyonların Belgelenmesi PDF,

4- Müzeler İçin Afet Risk Yönetimi PDF.  5-Depodaki Eserlerin Elleçlenmesi PDF,                  
6-Dini Mirasın Güvenliğinin Sağlanması PDF
 
KUMIDKUMIDKUMIDWATCH, İtalyaKUMIDUTMK

Tanıtımlar: TÜRKİYE 
              

Tanıtımlar: AVUSTURYA (Viyana, ÜRDÜN (Amman), İTALYA (Capri-Napoli)      
               Ürdün, 2017
      İtalya, 2017                        
 

"Bu Web Sitesi Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır" 
"Bu Web Sitesinin içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Kültürel Mirasın Dostları Derneği'ne (KUMID) aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır"